Dni otwarte CKZiU
Webinar dla ósmoklasistów
Spotkajmy się online, 📅9 kwietnia 2025, o godz. 12:00 na webinarze, “Jak wybrać szkołę po podstawówce?”. Zapraszamy przede wszystkim 8klasistów, ale też młodszych uczniów! 💻Zapisy otwarte!
Zachęcamy Ciebie do zapisu, jeśli masz przestrzeń na seans z uczniami w szkole! 🍿 Poleć też młodym rejestrację we własnym zakresie - zapisani mają dostęp do spotkania po premierze na żywo.
O czym będzie webinar?
⭐ Jakie są możliwości kształcenia po szkole podstawowej?
⭐ Czym różnią się od siebie liceum, technikum i szkoła branżowa?
⭐ Jakie kryteria wyboru warto wziąć pod uwagę?
⭐ Jakie zasady obowiązują podczas rekrutacji?
⭐ Jakich dokumentach i terminach trzeba pamiętać?
⭐ Jak policzyć punkty rekrutacyjne i co się dzieje po ogłoszeniu wyników?
❗ Po zapisie pamiętaj, żeby potwierdzić udział w swojej skrzynce mailowej!
🔔 W dniu spotkania dostaniesz od nas przypomnienie e-mail.
Do zobaczenia!
Wycieczka do szkół ponadpodstawowych na dni otwarte
Kangur matematyczny 2025
Celem Konkursu Kangur Matematyczny jest popularyzacja matematyki oraz rozwijanie logicznego myślenia i umiejętności rozwiązywania problemów wśród uczniów na różnych poziomach edukacyjnych
AP
Paczki Pamięci
Drodzy Rodzice
Nasza Szkoła, chce włączyć się do tej wspaniałe inicjatywy.
Bardzo prosimy o pomoc i udział w tej szlachetnej akcji. Wspieramy Polaków na Kresach. Zbieramy żywność i artykuły chemiczne do 10 kwietnia ( szczegóły na plakacie). Pozdrawiamy serdecznie i wspólnie nieśmy pomoc.
Dzień Kobiet
Udział 7 i 8 klasistów w Konferencji ,,Beyond Words''
Konferencja TEDx5thLyceumLegnica jest skierowana do uczniów szkół podstawowych, których interesują tematy związane z motywacją, inspiracją, nauką języków i dobrostanem emocjonalnym. Nasi spikerzy w nietuzinkowy sposób opowiedzą Wam jak ważna jest kreatywność w wielu jej aspektach w codziennym życiu.
Adrian Sielicki
Edukator, twórca i organizator projektów artystycznych oraz społecznych
Adrian Sielicki – edukator, twórca i organizator projektów artystycznych oraz społecznych. Pomysłodawca musicali, oratoriów i kantat angażujących młodzież w twórcze działania, a także nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie, wdrażający innowacyjne projekty edukacyjne. Opiekun Samorządu Uczniowskiego, mentor w programach Centrum Edukacji Obywatelskiej, prowadzący rozmowy z młodzieżą o kluczowych wyzwaniach współczesności. Jego pasją jest łączenie sztuki, edukacji i zaangażowania społecznego w inspirujące doświadczenia. Obecnie także student psychologii.
Grzegorz Sadziak
Ekspert ds. cyberbezpieczeństwa
Ekspert ds. cyberbezpieczeństwa z ponad 20-to letnim doświadczeniem w firmach telekomunikacyjnych i IT. Członek organizacji ISSA Polska i ISACA. Obecnie doradza i pomaga firmom, łącząc zadania architekta rozwiązań bezpieczeństwa z doświadczeniem w szkoleniach oraz warsztatach dla użytkowników.
Hanna Bzdek
Uczestniczka programu TED-Ed Club, studentka
Hanna studiuje na kierunku branding i public relations we Wrocławiu. Uczestniczka TED-Ed Club.
Hanna Fidor
Uczestniczka programu TED-Ed Club
Uczennica V Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy; uczestniczka programu TED-Ed; interesuje się nauką języków obcych i podróżowaniem.
Jakub Należny
Prezes Stowarzyszenia "Spynacz"
Jakub Należny - legnicki społecznik i menedżer, trener umiejętności miękkich, inicjator wielu wydarzeń społecznych w Legnicy, od lat zaangażowany w rozwój lokalnej społeczności. Od 2006 roku pełni funkcję prezesa Stowarzyszenia "Spynacz" w Legnicy, organizacji non-profit promującej integrację i aktywność społeczną poprzez warsztaty, projekty kulturalne oraz edukacyjne. W latach 2020-2022 pełnił rolę pełnomocnika prezydenta Legnicy ds. dzieci i młodzieży, koordynując inicjatywy skierowane do młodych mieszkańców miasta. Organizator wypoczynku letniego i zimowego dla dzieci i młodzieży, obecnie menedżer w Szkole Podstawowej im. „”Inki” Danuty Siedzikówny w Wągrodnie. Jest również wiceprezesem Legnickiego Forum Samorządowego oraz członkiem organu nadzoru w Kiwanis Club Legnica. Wyróżniony przez Radę Miejską Odznaką Zasłużony dla Legnicy.
Kaja Kajdan
Prodziekan Wydziału Nauki Społecznych i Humanistycznych
Kaja Kajdan jest psychologiem,socjologiem, coachem oraz wieloletnim wykładowcą akademickim. Tworzy i realizuje programy rozwojowe oraz psychoedukacyjne propagujące zdrowie psychiczne, kompetencje społeczne i promujące zdrowie dla dzieci oraz młodzieży. Przeprowadziła ponad 15 000 godzin szkoleniowych z zakresu optymalizacji procesów psychicznych w sporcie, biznesie i życiu osobistym. Wspiera w zakresie zdrowia psychicznego oraz towarzysze pacjentom w procesie zdrowienia i podejmowaniu wyzwań. Jest fanką wszelkiej aktywności, Mamą Leny i Milki. Psią mamą Birmy, Mikiego oraz kota Edwarda. Działa z miłości do wiedzy, z pasji do życia, z potrzeby rozwoju.
Krzysztof Skrzypek
Koordynator i trener piłkarski
Obecnie Koordynator Akademii Piłkarskiej Miedzi Legnica. Trener z licencją UEFA A i doświadczeniem trenerskim na poziomie I ligi oraz Ekstraklasy. Swoją sportową przygodę rozpoczynał od karate Shotokan, rywalizując m.in. na poziomie Mistrzostw Polski. Przez lata poznawał piłkę nożną z niemal każdej perspektywy: jako zawodnik, szkoleniowiec, menadżer sportowy, członek pionu organizacyjno-zarządzającego, a także jako dziennikarz sportowy, który przeprowadzał wywiady m.in. z Robertem Lewandowskim. Twórca projektu „TROCHĘ TO DUŻO”, promującego wsparcie mentalne i psychologiczne dla sportowców. Pasjonat kryminalistyki i jednostek specjalnych dobrze odnajdujący się w kuchni, a który łapie dystans podczas rodzinnych spacerów z żoną Patrycją i „Pestką”.
Mateusz Krzyk
Aktor, wędkarz, nauczyciel, pasjonat
Legniczanin, dyplomowany masażysta, absolwent Wydziału Aktorskiego PWST we Wrocławiu. Aktor Teatru Modrzejewskiej od 2012 roku, choć już wcześniej występował gościnnie na legnickich deskach. Brał udział w międzynarodowym projekcie PLOTS, kreując rolę Ferdynanda w przedstawieniu „tempEst/Burza” (reż. Paweł Palcat, 2011). Zagrał również w telewizyjnych wersjach spektakli „Orkiestra” (reż. J. Głomb, 2013) i „Zabijanie Gomułki” (reż. J. Głomb, 2018). W Klubie Gońca Teatralnego prowadzi zajęcia dla młodzieży (Grupa „Gogusie”).
Tomasz Szymaniak
Nauczyciel historii
Doktorant w Polskiej Akademii Nauk. Nauczyciel w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Pawła II i Szkole Podstawowej nr 1 im.Marii Konopnickiej w Złotoryi. Naukowe zainteresowania to historia medycyny z uwzględnieniem przedwojennych uzdrowisk na ziemiach polskich. Pasjonat historii i Kresów Wschodnich. Miłośnik literatury faktu i wspomnień dotyczących dwudziestolecia międzywojennego i II wojny światowej. Wysłano Wolontariusz przy Powstańcach Warszawskich w ramach Akcji BohaterON Włącz historię!!!
Międzyszkolny Turniej Tenisa Stołowego
Naszą Szkołę reprezentowała grupa uczniów z klas IV-VIII. Poziom gry był bardzo wysoki i wymagający.I miejsce zdobyła uczennica Anna Cz. z kl.VIII, IV miejsce Igor G. z kl.VII , pozostali uczniowie ALicja O. z kl.VIII, Hanna M. z kl.VII, Nikodem G. i Parrick B. z kl. V- mieli wyróżnienie za udział w zawodach. Wszystkim serdecznie gratulujemy.
Akademia Bezpiecznego Puchatka w klasie I
Akademia Bezpiecznego Puchatka to program edukacyjny skierowany do uczniów klas pierwszych, który pomaga dzieciom zdobyć wiedzę na temat bezpieczeństwa w różnych sytuacjach. Podczas zajęć pierwszoklasiści uczą się, jak bezpiecznie poruszać się po drodze, korzystać z internetu oraz dbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Program rozwija również umiejętności społeczne i uczy odpowiedzialnych zachowań w domu, szkole i przestrzeni publicznej. Dzięki interaktywnym ćwiczeniom i materiałom edukacyjnym dzieci zdobywają cenną wiedzę w przyjazny i przystępny sposób.
Biofeedback w naszej szkole
EEG biofeedback (neurofeedback) jest formą biofeedback, wykorzystującą do monitorowania i trenowania czynność bioelektryczna przez mózg. Podstawą treningu jest wykorzystywanie plastyczności mózgu, polegającej na zdolności neuronów do trwałych przekształceń funkcjonalnych. Poprzez specjalistycznie uwarunkowany trening mózgu, co sprzyja lepszemu funkcjonowaniu organizmu.
Kompleks działań terapeutyczno- psychofizjologicznych, wpływa korzystnie na :
-
zmiany funkcji poznawczych
-
zachowanie
-
emocje
-
reakcje fizjologiczne
przez wyuczenie/wzmacnianie nowych zachowań oraz wpływ na funkcje bioelektryczne mózgu.
Jak działa EEG biofeedback?
-
Pomiar fal mózgowych – Elektrody umieszczone na głowie rejestrują aktywność elektryczną mózgu.
-
Analiza danych – Specjalne oprogramowanie interpretuje sygnały i przedstawia je w formie wizualnej (np. gry, animacji, wykresów).
-
Trening mózgu – Osoba trenująca uczy się zmieniać swoją aktywność mózgową, np. poprzez relaksację, koncentrację lub świadome kierowanie myślami.
Zastosowania EEG biofeedback:
✅ Zaburzenia samooceny
✅Poprawa funkcji poznawczych
✅Poprawa zachowania
✅ ADHD, ADD, dysleksja, (deficyt uwagi; nadpobudliwość psychoruchowa; zaburzenia mowy, pisma)
✅ Zaburzenia emocji (lęki, trema, agresja, apatia)✅ Uzależnienia( bulimia anoreksja, hazard, narkomania, alkoholizm)
✅ Zaburzenia, urazu mózgu( padaczki, tiki, bezsenność, depresje, nerwice, migreny, wylewy, udary, wypadki)-
Liliana Leszczyńska nasza artystka
Konkurs TPD
Zajęcia na lodowisku w Legnicy
- 2
Bal karnawałowy
- 2
Podsumowanie semestru
Zajęcia z udzielania pierwszej pomocy w nagłych przypadkach w klasach I- III
Lekcja historii z żyjącym świadkiem zdarzeń i uczestnikiem Powstania Warszawskiego
Detektyw Pozytywka klasa I /III
Odpowiedzialność prawna nieletnich- Profilaktyka
Udział w zajęciach z policją w klasie VIII
W ramach działań profilaktycznych uczniowie klasy VIII uczestniczyli w dniu 20.01.2025r. w spotkaniu przeprowadzonym przez Policję, dzielnicowego- Marcina Witkowskiego i Adriana Błońskiego, dotyczących bezpieczeństwa i odpowiedzialności prawnej nieletnich oraz cyberprzemocy.
Podczas spotkania funkcjonariusze Policji przedstawili zagadnienia związane z odpowiedzialnością nieletnich za popełniane czyny karalne i za zachowania niezgodne z przyjętymi normami społecznymi.
Uczniowie dowiedzieli się o konsekwencjach łamania prawa, sięgania po środki uzależniające w tym dopalacze i e-papierosy oraz stosowania agresji wobec innych. Podczas spotkaniu uczniowie zostali poinformowani, jakie mają prawa i obowiązki w świetle prawa, kto i kiedy ponosi odpowiedzialność prawną oraz jakie postawy powinni przyjmować uczniowie, namawiani do czynu zabronionego przez prawo. Istotną częścią spotkania była cyberprzemoc. Zostały przedstawione skutki jakie może nieść za sobą niewłaściwe korzystanie z Internetu. Mamy nadzieję, że uczestnictwo w tego typu zajęciach przyczyni się do wzrostu świadomości i odpowiedzialności uczniów za swoje zachowanie.
Koncert
Archiwum Aktualności