• ŚWIETLICA SZKOLNA

• 27.11.2023 20:09
        • Godziny pracy ŚWIETLICY SZKOLNEJ:
          Poniedziałek: 7.00-17.00
          Wtorek:          7.00- 17.00
          Środa:            7.00-17.00
          Czwartek:       7.00-17.00
          Piątek:            7.00 -17.00

REGULAMIN-SWIETLICY-SZKOLNEJ.doc

• Tłusty czwartek

• 14.02.2024 21:42

• Tłusty czwartek kojarzy nam się z pączkami, chrustem i wieloma licznymi smakołykami. Skąd wzięła się ta tradycja? Dlaczego akurat jest to czwartek? W tym roku tłusty czwartek wypada 8 lutego.
          Tłusty czwartek to święto wszystkich tych, którzy kochają łakocie. Skąd się wzięła ta tradycja?

Z... pogaństwa! Hucznie świętowano wówczas odejście zimy i nadejście wiosny. To właśnie wtedy ludzie jedli tłuste potrawy, pili wino i cieszyli się ze wzrostu temperatury. Był to tak zwany tłusty dzień.

Kościół katolicki przejął tłusty dzień i w tradycji przeobraził go w tłusty czwartek. Dziś to symboliczne świętowanie ostatnich dni karnawału. To czas, w którym przygotowujemy się do rozpoczęcia Wielkiego Postu. W tym roku tłusty czwartek wypada 8 lutego, a Środa Popielcowa rozpoczynająca Wielki Post - 14 lutego.

• 14.02.2024 21:44
        • Dzisiaj i jutro (21 i 22 styczeń) świętujemy dni, o których nikt – dzieci i dorośli – nie mogą zapominać. Dzień Babci i Dzień Dziadka. W Stanach Zjednoczonych, gdzie obchodzi się National Grandparents Day (Narodowe Święto Dziadków) – przypomina o tym symbol święta – niezapominajka. Dzień ten w USA doczekał się nawet swojego hymnu – „A Song For Grandma And Grandpa” („Piosenka dla Babci i Dziadka”). W Polsce takimi hymnami są – ćwiczone w przedszkolach i szkołach – dziecięce piosenki śpiewane przez wnuczki i wnuków. Tak samo cieszą i wzruszają…