• historia

• HISTORIA SZKOŁY W KUNICACH

Szkoła Podstawowa w Kunicach, nosząca od dnia 14. października 2016 r. imię patronki św. Jadwigi Śląskiej istnieje od stuleci.

W 1847 r. był tu nauczycielem słynny śląski przyrodnik Julius Gerhardt. W kronikach szkolnych pierwszym rokiem szkolnym po zakończeniu II wojny światowej jest rok 1945/1946.

W kronice opisującej powojenne losy szkoły znajdziemy informacje o uczestnictwie szkoły w ważnych wydarzeniach z życia wsi

i gminy, której społeczność tworzyli Polacy, Niemcy i Rosjanie.

Nauczyciele zatrudnieni w kunickiej szkole podkreślali w swych działaniach wychowawczych skierowanych do uczniów i rodziców istotną rolę pokojowego współżycia trzech narodów w Kunicach oraz do zaangażowania w pracę umożliwiającą rozwój wsi.

W 1949 r. w szkole uczyły się dzieci Polaków i Niemców. Niemieckie rodziny pozostały w Kunicach do końca lat 50-tych.

W połowie lat 70-tych dwuspadowy dach budynku szkoły został zniszczony przez pożar, a następnie odbudowany. Wówczas budynek zyskał wygląd podobny do dzisiejszego. Nauka w wyremontowanej szkole była kontynuowana od roku 1978.

Posiadając znajomość sylwetki patronki kunickiej szkoły będącej jednocześnie patronką Śląska i doceniając pojednawczą działalność Księżnej z Andechs opartą na miłosierdziu, można dostrzec trafność wyboru opiekunki dla szkoły, która w trudnych powojennych latach dawała środowisku lokalnemu przykład przyjaznego funkcjonowania wielonarodowej społeczności uczniowskiej.

Szkoła w Kunicach jest niewielką szkołą liczącą przeważanie około stu uczniów. Kameralna atmosfera sprzyja wysokim wynikom edukacyjnym i efektywnemu kształtowaniu postaw uczniowskich.

Na przestrzeni wieków zmienił się wygląd kunickiej szkoły, jej wnętrze i jej otoczenie. Jedno z pewnością pozostało niezmienne – ta szkoła jest miejscem, w którym uczniowie poznają świat i uczą się, w jaki sposób iść przez życie z umysłem pełnym potencjału i zaradności oraz sercem przepełnionym wrażliwością.