• Trzymaj formę

• 21.11.2023 11:03
      • Program "Trzymaj Formę!" pomaga rozwijać zainteresowania uczniów i kształtuje ich prozdrowotne nawyki.
      • Realizowany jest metodą projektu, dzięki czemu wykracza poza podstawę programową i programy nauczania szkoły. Projekty powinny służyć promocji aktywności fizycznej, uczyć prawidłowego, czyli zróżnicowanego i zbilansowanego sposobu odżywiania się dzieci i młodzieży, ze szczegółowym uwzględnieniem odpowiedzialności indywidualnej za zdrowie i zasady wolnego wyboru.

To inicjatywa propagująca zdrowy styl życia o unikalnym, dwukierunkowym podejściu: propagującym zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną.

Celem programu „Trzymaj formę!” jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki. Program jest realizowany w klasach V-VIII.

Ogólnopolski Program Edukacyjny „Trzymaj Formę!" organizowany jest przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polską Federację Producentów Żywności Związek Pracodawców. Współrealizatorami Programu są: Fundacja Żywność, Aktywność Fizyczna i Zdrowie oraz Państwowe Wojewódzkie Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne z terenu całej Polski.

Patronami Programu są: Instytut Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW w Warszawie, Federacja Konsumentów oraz Polskie Towarzystwo Badań nad Otyłością.

Ważnym elementem realizacji Programu „Trzymaj Formę!” jest zaangażowanie rodziców, ponieważ to oni bezpośrednio kształtują środowisko dziecka od najmłodszych lat wpływając na zachowania, zwyczaje i postawy swoich pociech. Organizatorzy mają nadzieję, że promocja zdrowego stylu życia dotrze do całych rodzin, a korzystne nawyki żywieniowe i zdrowotne utrwalą się nie tylko wśród dzieci ale także wśród dorosłych.

Strona główna - Trzymaj Formę (trzymajforme.pl)

Działania w szkole:

Zajęcia dla uczniów klas V-VIII z pracownikiem Sanepidu w dniu 17 stycznia 2023r

,,Trzymaj formę”

Kolejne już zajęcia w ramach ogólnopolskiego projektu ,,Trzymaj formę" tym razem na temat zaburzeń odżywiania, poprowadziła pani Małgorzata Stawińska-Lichota - pracownik Sanepidu z Legnicy . Zajęcia dla uczniów klas 6-8 obejmowały głównie zagadnienia anoreksji i bulimii, poparte licznymi zdjęciami i ciekawostkami.

Uczniowie mieli okazję posłuchać o pierwszych niepokojących sygnałach związanych z omawianymi zagadnieniami, dowiedzieli się o objawach chorób, a także uzyskać odpowiedzi na zadawane pytania.